42 şehit öncesi son rapor: Dikkat tehlike var

Amasra’da 42 emekçinin şehit olduğu maden kazası öncesi Sayıştay tarafından hazırlanan son rapor TBMM KİT Kuruluna gönderildi. Kurumun 551 emekçi eksiği ile çalıştığı, bunun da iş güvenliğini olumsuz etkilediği belirtildi.

2022 Eylul ayında hazırlanıp Kasım ayında basılan raporda, ‘Kritik arızalara vaktinde müdahale edilememektedir. Hayati değer arz eden havalandırmanın devamlılığı, 24 saat takip edilmesi gereken tehlikeli gazların ölçümü üzere bahislerde olumsuz sonuçlara sebebiyet verilmemesi için personel noksanlığı bir an evvel giderilmelidir” denildi. Bu tespitten bir ay sonra grizu patlaması meydana geldi. Raporda şu belirlemeler yapıldı:

İŞÇİ SAYISI AZ: Kâfi sayıda personel bulunmaması, iş güvenliği, üretim ve işgücü randımanını düşürmektedir. Kuruluş 2021 yılı için satılabilir olarak 110 bin 556 ton üretim yapmayı programlamış lakin yüzde 51 oranında 55 bin 981 ton üretim gerçekleşmiştir. TTK Yönetim Kurulu kararı ile norm takım 935 yeraltı ve 210 yerüstü olmak üzere toplam 1.145 emekçidir.

2021 yılı sonunda 508 yeraltı, 86 yerüstü çalışanı olmak üzere toplam 594 emekçi vardır. 476 olması gereken üretim personel sayısı 276’ya, 107 olması gereken hazırlık emekçi sayısı 30’a, 39 olması gereken barutçu sayısı 1’e, 53 olması gereken tarama söküm personel sayısı 10’a, 134 olması gereken nakliyat personel sayısı 109’a, 39 olması gereken mekanizasyon personel sayısı 22’ye, 9 olması gereken sondaj personel sayısı da 2’ye düşmüştür.

KRİTİK ARIZALAR: Mekanizasyon, elektrik-elektronik, kompresör aygıt bakım tamir, kuyu vinç, motor üzere yerüstü ve yeraltı sanatlarında besbelli personel açığı vardır. 3 vardiya tertip yapılamadığı için kritik arızalara vaktinde müdahale edilemediği bu durumun üretimi ve iş güvenliğini etkilediği görülmektedir. Kuruluşta nitelikli eleman eksikliği nedeniyle yalnızca gündüz vardiyasında çalışma yapılmaktadır.

Gündüz vardiyası dışındaki arızalara müdahale edilememektedir. Ocakta hayati kıymet arz eden havalandırmanın devamlılığı, 24 saat takip edilmesi gereken tehlikeli gazların ölçülmesi ve değişen kurallara nazaran gerekli sistemlerin kurulması, bu sistemlerin arıza ve bakım çalışmalarının vaktinde yapılabilmesi, personel sıhhati ve iş güvenliği ve üretimin sürekliliği açısından olumsuz sonuçlara sebep olmaması için emekçi noksanlıkları bir an evvel giderilmelidir. Kurum yetkilileri 2022 yılı için inançlı ve verimli bir çalışma ortamı için en az 220 emekçiye muhtaçlıkları olduğunu tabir etmişlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir