Dijital platformların yer vermediği ‘Kadın Nedir?’ belgeseli Twitter’da yayınlandı: Elon Musk’ın cesur kararına karşı çıkan iki yönetici istifa etti

Amerikalı muharrir ve yorumcu Matth Walsh’ın 2022 yılında yayınladığı ‘Kadın nedir?’ isimli belgeseli, LGBT lobilerinin amacında. Belgeselin yayınlandığı haber sitesi The Daily Wire, yayın yıl dönümünde içeriği Twitter’dan da yayınlama kararı aldı. Belgeselde; Amerika’da çalışan çalışmayan, bayan erkek, genç yaşlı ve LGBT’lilere yöneltilen

‘Kadın Nedir?’

sorusuna yanıt bulunamadı. Walsh, bu defa bilinen soruyu Afrika’da birinci kabilelerin soyundan olduğu sav edilen Masai kabilesinin üyelerine sordu. Belgeselde hayli farklı anlar kayda alındı.

Söz konusu içerik yayına hazır olduğu günden bugüne tanıtım görüntüleri dışında YouTube’un kısıtlama siyasetiyle karşı karşıya kaldı. Belgeselin tamamı Netflix üzere YouTube’da da yayınlanamadı.

LGBT lobisi Twitter’ı da esir aldı

Twitter’da ise son günlerde ‘Kadın Nedir?’ belgeseli gündeme geldi. The Daily Wire haber sitesinin Twitter hesabı üzerinden yıl dönümünde yayınlanan belgesel tartışmalara sebep oldu. Müddeti bir buçuk saat olan belgeselin yayınlanabilmesi için Twitter yetkilileri ile yapılan görüşmeler, yetkililerin belgeselin içeriğinden haberdar olana kadar epeyce olumlu ilerlerken, belgeselin verdiği iletiye dair bilgi sahibi olunduktan sonra sürecin bilakis döndüğü öğrenildi.

The Daily Wire CEO’su Jeremy Boreing belgeselin Twitter tarafından sansürlendiğini ileri sürerek Elon Musk’a şikayette bulundu. Boreing, kullanıcıların içeriği izleyemediklerini, paylaşamadıklarını ve bir öteki kişiyi etiketleyemediklerini belirtti.

Amerikalı direktör Robby Starbuck ise Elon Musk’ı görüntünün erişimini sınırlamaya karışan herkese karşı tedbir almaya çağırdı. Starbuck,

‘Bunu kim yaptıysa kovulmalı’

dedi.

Musk’ın bahadır kararı: ‘Bunu her ebeveyn izlemeli’

Elon Musk, 2 Haziran’da yayınlanan belgesele Twitter tarafından sansür uygulanmasının akabinde başlangıçta gelen şikayetlere karşı reaksiyonsuz kalmayı tercih ederken, geçtiğimiz cuma günü ‘Kadın nedir?’ başlıklı belgeseli alıntılayarak, ‘Bunu her ebeveyn izlemeli’ dedi ve içeriğe uygulanan erişim pürüzüne dair tüm sansürleri kaldırdı.

Musk’ın bu paylaşımı; LGBT’liler tarafından gaye gösterilirken, aile birliğinin korunmasını ve çocuklarına karşı LGBT propagandasının önüne geçilmesini önemseyen yüz binlerce kişi tarafından da desteklendi.

Musk’ın sansürü kaldırtmasının ve yaklaşık 145 milyon takipçili hesabından belgesele verdiği takviyenin akabinde Twitter’ın içerik güvenliğinden sorumlu şefi Ella Irwin ve AJ Brown istifa etti.

Belgesel 1 saat 35 dakika olmasına karşın The Daily Wire tarafından paylaşıldı ve yayınlandığı dakikadan bugüne 170 milyonu aşkın kişi tarafından izlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir