İstanbul’da ‘özel nitelikli taksi’ dönemi başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, İstanbul’un taksi sorununa dair İBB’nin projesi hakkında Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı. Gökce, dünyanın en büyük 10 kenti ile kıyaslandığı vakit İstanbul’un en makûs durumda olan kent olduğunun altını çizdi.

Gökce, şunları kaydetti: “Bugün İstanbul’da 18.773 taksi vatandaşlarımıza ve konuklarımıza hizmet veriyor. New York, Londra, Paris, Moskova, Berlin’in içinde olduğu 10 değerli kente baktık. Taksi başına düşen kişi sayısı açısından en makûs durumda olan kent İstanbul.

Sisteme kattığımız ‘Engelsiz ve Aile Taksisi Konseptli’ özel araçlarımız yollara çıktı. Fonksiyonsuz kalmış, trafiğe yük oluşturan ve esnafına para da kazandırmayan minibüs sınırlarından dönüşen özel nitelikli 1803 yeni taksi ile sisteme taze bir kan getirdik.

8 kişilik, cep telefonu uygulamalarından da çağrılabilen, kredi kartı ve İstanbulkart ile farklı ödeme sistemlerine entegre, sürücü ve yolcu güvenliği üst düzeyde ve sürücüleri özel eğitim sonucu doküman alabilen taksilerimizin tamamı yaz sonunda yollarda olacak.

Yeni taksilerimiz ile yetersiz taksi sayısına bir can suyu verirken kalite ve hizmet seviyesini yükselten yeni bir modeli de halkımıza sunmuş olduk. İnançlı, nitelikli, çağa uygun taksilerimizden hem vatandaşlarımız keyifli, hem de esnafımız şad.”

“2022’DE 80 BİN 288 ŞİKAYET ALDIK”

Gökce geçen sene taksilerle ilgili 80 bin 288 şikayet aldıklarını lisana getirerek, ” 2022 yılında tam 80 bin 288 şikayet aldık. Bu şikayetlerin yarısından fazlası ‘yol ve yolcu seçme’ meselesinden kaynaklanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir