İstiklal Kütüphanesi cuma günü açılıyor

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, göreve geldiği günden bugüne Eyüpsultan’da 7’den 70’e herkese hitap eden, Eyüpsultan’a bedel katan birçok projeyi hayata geçirdi. Bu projelerden biri olan ve İstiklal Harbi’nin 100. yılında, ismini bu destansı çabadan alan İstiklal Kütüphanesi, 28 Ekim Cuma günü saat 15.00’te açılıyor.

İstiklal Harbi Zaferimizin merkezlerinden olan Eyüpsultan’daki tarihi karakol binasının tekrar işlevlendirilmesiyle Eyüpsultanlıların hizmetine açılacak konsept kütüphanede, o devri anlatan eserler yer alıyor. İstiklal Savaşı periyodunu husus alan 8000 kitap kapasitesi ile birebir anda 48 kişinin istifade edebileceği kütüphane üyelik sistemi ile çalışacak.

Kütüphaneden alan ve periyoda ait çalışma yapan lisans ve lisansüstü öğrencileri, akademisyenler, araştırmacılar istifade edebilecek. İstiklal Kütüphanesi kütüphanecilik hizmetinin yanında dijital içerik üretimi de yapacak, akademi ile ortak projeler geliştirecek enstitü hüviyetine de sahip olacak.

RESTORASYONLA DIŞ VÜCUT DUVARLARI GÜÇLENDİRİLDİ

Restorasyon projesinde dış vücut duvarları korundu ve güçlendirildi. Tarihi süreç içerisinde betonarmeye dönüşmüş olan kat döşemeleri kaldırılarak yapının özgün vücut duvarları yeni yapısal yüke maruz bırakılmadan, kendi kendini taşıyan çelik taşıyıcılarla kat döşemesi yapıldı.

Eski Yeniçeri Kulluğu yerine Eyüp Emniyet Amirliği binası olarak yapılan karakol binası, yaklaşık olarak kuzey – güney doğrultusunda konumlanmakta ve üzerinde yer aldığı yapı adasının üç istikametine cephe veriyor. Karakol giriş kapısı beşik kemerli olup üzerine mermer kitabe taşı yerleştirilmiştir.

Kitabede talik çizgisi ile Eyüp Sultan Polis Merkezi, 1340 (1921) yazmaktadır. Bodrum kat pencereleri sivri kemerli, üst kat pencereleri ise dikdörtgendir. Kat silmesi tüm yapıyı çevrelemektedir.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir