Naci Görür ‘Rahat rahat evinize girin diyemeyeceğim…’ dedi ve açıkladı: ‘Depreme karşı yapılacak tek şey…’

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen ‘Deprem Hareket Planı Çalışma Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adana Büyükşehir Belediyesi Lideri Zeydan Karalar, Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Süleyman Pambal, Prof. Dr. H. Tarık Şengül, Prof. Dr. Alper İlki, Prof. Dr. Bahar Yetiş, Prof. Dr. Barış Binici, Prof. Dr. Ebru Voyvoda, Prof. Dr. Kayıhan Pala, Prof. Dr. Murat Şeker, birtakım CHP milletvekilleri, ilçe belediye liderleri ve vatandaşlar katıldı.

‘Adana’nın MR’ını çekeceğiz’

Zeydan Karalar, düzenlenen toplantının gayesinin zelzelenin üstesinden gelmek olduğunu belirtti. Zelzele felaketinde kendisinin oturduğu yere çok yakın bir binanın yıkıldığını anlatan Karalar, süratlice çöken yapının başına gittiğini belirterek, “Gördüğüm birinci sorun; zelzelenin akabinde vatandaşlarımızın araçları ile çıkmasından ötürü trafiğin kilitlenmesiydi. Bundan ötürü iş makineleri enkaza sıkıntı ulaştı. Bu problemlerin üstesinden geleceğiz. Adana’nın MR’ı çekeceğiz. Nerelerde hazırlık yapmamız lazım, bunu göreceğiz” dedi.

‘Kahramanmaraş zelzelesi bir milat olmalı’

Ekrem İmamoğlu da benzeri bir toplantının geçenlerde İstanbul’da yapıldığını belirterek, kentlerin bilimin ışığında güçlü hale getirilebileceğine vurgu yaptı. “Buradan kelam veriyoruz” diyen İmamoğlu, “Bizler vazifede olduğumuz sürece, hiçbir vakit bu türlü bir ortamı memleketimize yaşatmayacağız. Daima birlikte kelam verip, ardında durmamız gerektiğini söylüyoruz” diye konuştu.

‘Rahat rahat meskeninize girin dememi bekliyorlarsa…’

Toplantıya katılan Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür ise “Eğer Adanalılar, benden ‘Rahat rahat konutunuza giriniz’ dememi bekliyorlarsa; üzgünüm, söyleyemeyeceğim. Bilimsel bulgular neyse onu söylemek durumundayım. Size bir tahlil getireceğimi umuyorum. 50 bin kişi, 1 gecede, 1 dakikada öldü. Ancak bu bilinmeyen bir sarsıntı değildi. Yıllardır söyleniyordu. Bu ülkeyi yönetenler ve bizler hiçbir şey yokmuş üzere yaşama devam ediyoruz” sözlerini kullandı.

‘Depreme karşı tek yapılacak şey…’

Adana Havzası’nın sarsıntı levhasına yakın olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Görür, depreme karşı yapılacak tek şeyin sarsıntıya karşı dirençli yerler yapmak olduğunun altını çizdi.

Görür, kelamlarını şöyle sonlandırdı:

“Dünyanın en büyük sarsıntıları, levha sonlarında meydana gelir. Bu durum, milyonlarca sene devam edecektir. ‘Adana’ya zelzele bir şey yapmaz’ diyemeyiz. Ama Adana, sarsıntıya dirençli hale getirilebilir. Şayet Türk milleti olarak jenerasyonumuzu burada sürdüreceksek; sarsıntıya direnen kentler oluşturabiliriz. Tıpkı Japonlar, Amerikalılar ve Çinliler üzere. Adanalılar da Türkiye’ye örnek olmalı.

Depremler, yazgımız değil. Bu iş, o denli sıkıntı değil. Kent dediğimiz vakit 6 tane bileşen var; idare sistemi, halk, altyapı, yapı stoku, çevre-ekosistem ve iktisat. Sarsıntılar, 13 milyon yıl evvel başladı ve devam edecek. Durduramazsanız. Yapılacak tek şey; sarsıntı dirençli yerler yapmak. Politikler yapacak, sizin gücünüz ise oylarınız. Talep edeceksiniz. ‘Depremde ölmek istemiyoruz, çocuklarımızı feda etmek istemiyoruz’ diye pankart kaldıracaksınız. Zelzele, siyaset üstü meselesidir. Parti ayırmaz, bunu unutmayın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir