Yüz binlerce gence müjde: 2023’te gerçekleşecek!

2023’te istihdam ve işgücüne yönelik stratejik adımlar atılacak. 2023 bütçesinde gelecek yıl 890 bin istihdam öngörülürken, kamu kurum ve kuruluşlarına birinci etapta 20 bine yakın işçi ataması gerçekleştirilecek. Ocak 2023’te başlayacak 3600 ek gösterge düzenlemesiyle yılbaşından itibaren emeklilik dilekçesi vereceklerin sayısının 300 bini bulacağı belirtiliyor. Emekli olacakların yerine yapılacak alımlarla kamuda işçi alımının da çok yüksek olması bekleniyor.

AÇIKTAN VE NAKİLLE ATAMA

Bu kapsamda bütçeden 100 milyar 403 milyon lira takviye sağlanacak. Faal işgücü programları faal biçimde kullanılacak. Muhtaçlığa nazaran kamuda açıktan yahut nakil tekniğiyle işçi atamaları devam edecek. Kamuda çalışan emekçi, memur tüm bölümlerin misyonda yükselme ve unvan değişikliği imtihanları tertipli yapılacak. Kamu vazifelilerinin verimliliğini artıracak bu imtihanların tüm kurumlarda yapılması sağlanacak. İşçinin meslek, liyakati temel alınarak yatay ve dikey yükselmesine imkân sağlanacak. İş Kanunu ve uzaktan çalışma mevzuatı yeni iş modelleri ile ahenk sağlayacak halde revize edilecek.

300 BİN EMEKLİ YERİNE GENÇLER

3600 ek gösterge düzenlemesi ocak ayı prestijiyle yürürlüğe giriyor. AK Parti kurmaylarınca yapılan çalışmaya nazaran, yeni yılda emeklilik dilekçesi vereceklerin sayısının 300 bini bulması bekleniyor. Böylelikle yılda ortalama 80-100 bin işçi alımı yapılan kamu kurum ve kuruluşlarına alınacak işçi sayısı da hayli yüksek olacak.

İSTİHDAMDA STRATEJİK ADIMLAR

Gelecek yıldan itibaren istihdam ve işgücüne yönelik stratejik adımlar atılacak. Nitelikli işgücü için dijital dönüşüm ve salgın sürecinin ortaya çıkardığı gereksinimlere nazaran yeni düzenlemeler yapılacak.

Destekli istihdam modeli kapsamında iş, meslek danışmanlığı hizmeti verilecek. Süreksiz iş münasebeti kurma faaliyetini kurumsal olarak yürüten işyerlerinin çalışmaları kayıt altına alınacak. Gençler için meslek farkındalıklarını artıracak eğitimlere tartı verilecek.

YENİ İŞ MODELLERİ

Kamu kurum ve kuruluşlarında salgınla gayret mühletince sıkça kullanılan meskenden, uzaktan, vardiyalı, kısmi periyodik çalışmayla birlikte kamuda yeni iş modelleri oluşturulacak. Dönüşümlü iş paylaşımı, dağıtılmış işgücü modeli, ödünç iş ilgisi (bir patronun kendisine iş mukavelesi ile bağlı olan çalışanının iş görme edimini, onun da isteğini almak şartıyla aşikâr ve süreksiz bir mühlet için bir diğer patronun buyruğuna vermesi), yıllık iş müddetleri modeli üzere uygulamalar devreye girecek.

ÇALIŞAN ENFLASYONA EZDİRİLMEYECEK

2023 Merkezi İdare Bütçesinde memur artırımına da yer verildi. Memur maaşı ve emekli memur aylıklarına temmuz ayında yüzde 41.69 artırım yapıldı. Bütçede, 2023 yılı için kamu vazifelilerinin mali ve toplumsal haklarında birinci 6 aylık devirde yüzde 8 oranında, ikinci 6 aylık periyotta yüzde 6 oranında artışın karar altına alındığı anımsatıldı. 6 aylık enflasyon değişim oranının tıpkı devir için öngörülen artış oranını aşması halinde kamu çalışanlarının mali ve toplumsal hakları, enflasyon sayısının ilan edildiği ayın 1’inden geçerli olmak üzere aşan kısım kadar artırılacak.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir